Házasságunk Isten műhelyében – Meglátta – 1. áhitat

Házasságunk Isten műhelyében – 52 vasárnapi áhítat házaspároknak

„Egy arra utazó samaritánus pedig, amikor odaért hozzá és meglátta, megszánta.” /Lk.10,33./

Van egy fájó igazság, amelyet ritkán merünk kimondani: az ember sokszor épp azt nem látja, ami a szeme előtt van.

A távolit megpillantjuk, az idegent észrevesszük, a hírek megrendítenek – de a mellettünk élő arca lassanként a háttérbe olvad. A megszokás finom pora rátelepszik a tekintetünkre, és mire észbe kapnánk, már nem látunk, csak nézünk. Vagy még úgy sem: csak elmegyünk egymás mellett.

A házasságban sok minden nem viharban törik össze, hanem némaságban. Nem mindig az a baj, hogy nagy vétkek történnek, hanem az, hogy a kicsik napirenddé lesznek: elfordított tekintetek, elharapott mondatok, kimondatlan kérések, meg nem hallott sóhajok, meg nem sejtett vágyak. S az első szeretet, amely, úgy feszített, megfárad. Nem azért, mert elfogyott, hanem mert nem tápláljuk a tüzet eléggé.

Az irgalmas samaritánus történetében van egy fontos szó:
meglátta. Nem csodát tett. Nem beszélt hosszan. Nem tartott kiselőadást: – miért nem volt tanácsos erre az útra lépni. Csak meglátta. Mert volt szeme a látásra. Pedig ő is úton volt. Ahogy mi is mindig úton vagyunk. Úton a munkába, rohanunk a feladataink után, a gyerekek körül szaladgálunk, űznek a gondok, a teendők terhe nyom, az “ezt még el kell intézni” súlya szorítja össze a szívünket. De íme: lehet úgy menni, hogy a fókuszt nem veszítjük el.

Kedves férj/feleség! – Hadd kérdezzelek meg: – Látod-e még (vagy már újra) a társadat?

Nem a szerepét, úgy, mint férj, feleség, anya, apa, hanem a személyét, a szívét, a szerelmedet, látod-e még?

Nem úgy, mint problémát: aki már megint „ilyen/olyan”, aki már megint „így/úgy” reagál(t). Hanem úgy, mint embert: Isten teremtményét, lelki testvéredet, akit neked formált az Úr, akit rád bízott, s akivel nem szerződést, hanem életszövetséget kötöttél a Teremtőd színe előtt téve fogadalmat.

Mert a „házastársunk” – mondjuk ki – nem csupán “párunk”, hanem a „felebarátunk” is. És ez a felismerés egyszerre megnyugtató és felelőségteljes. Vigasztaló, mert Isten szövetségbe rendezte az életünket. Félelmes, mert a felebarát iránti szeretet parancsa nem áll meg a templomajtó küszöbén. Belép velünk az otthonunkba. S ott kérdez meg (pl. a 4.269-dik napon): szereted-e őt igazán ma is? Nem csupán érzelmileg, hanem krisztusi módon: hogy meglátod, megszánod, odalépsz, hordozod?!

S amikor itt elakadnánk – mert mindannyian elakadunk néha –, akkor kell az evangélium: nem az a gond, hogy nem ismerjük a jót, hanem az, hogy nincs hozzá erőnk megtenni. Látjuk a társunkat, és mégsem szánjuk meg. Tudjuk, hogy szólni kellene, de hallgatunk. Tudjuk, hogy odalépni lenne jó, de elfordulunk. Tudjuk, hogy szeretni kellene, de keménnyé válunk. Miért? Mert a bűn nemcsak nyílt romlottság, hanem szívbeli közöny is lehet. A bűn az, amikor nem látjuk a másikat önmagunktól.

És ezért van szükségünk Krisztusra a házasságunkban is. Jézus úgy szeretett előbb, hogy meglátott bennünket a nyomorúságunkban, és nem fordult el. Nem ment tovább. Lehajolt. Megkönyörült. És bekötözött olyan sebeket is, amiket mi okoztunk magunknak.

Taníts Uram, meglátni! – kiáltsunk fel! Mert ahol a házastársunk valódi szükségletét meglátjuk, ott az Úr is elkezd munkálkodni, előbb bennünk, majd általunk: bűnbánatot ad, alázatot ad, új szívet ad és változásra ösztönöz. És ha új szív van, új szavak is jönnek. Új hang. Új tekintet. Új érintés. Új élet. Folytatjuk…

Képek: AI generált képek

52 hetes házaspáros áhítatsorozat indul a BHSZ-en!

Szeretnél idén többet épülni házaspárként – nem túl bonyolultan, hanem egyszerűen, mégis mélyen? Akkor ezt ne hagyd ki! 2026. február 1-től (vasárnap 13:00) elindul a BHSZ 52 részes heti házaspáros áhítatsorozata!

📌 Minden vasárnap:
✨ 1 rövid, 3 perc alatt elolvasható áhítat
📖 1 igevers köré építve
❤️ házasságot és családot erősítő üzenettel
🌿 BHSZ-es „ízzel”, Krisztus-központúan, életközelien

Hisszük, hogy Isten a házasságunkon keresztül is formál, gyógyít, épít.
És most 52 héten át minden vasárnap segít ebben egy kis „mennyei muníció”. 🙏

📍 Indulás: 2026.02.01.
👉 Kövesd az oldalt, és oszd meg házaspár barátokkal is!

„Az ÚRra tekintek szüntelen…” (Zsolt 16,8)

Kátoli Veronikával készített interjút a Parókia portál

„Imádkozom egyenként a rám bízott gyermekekért is, akiknek az örömébe kapaszkodom, de van, hogy csak annyit mondok: „Uram, elfáradtam.” Számtalanszor tapasztaltam ilyenkor, hogy Isten új erőt ad.”

Kátoli Veronikával készített interjút a @Parókia portál.

Szeretettel ajánljuk bizonyságtételét.

A teljesítménycentrikusság gyerekkortól mérgez. Napokon belül landol a félévi bizonyítvány az asztalon. Hogy nézünk egymásra fölötte gyerekek, tanárok és szülők? Kátoli Veronika gyógypedagógus, „méltóságharcos” gyógyító gondolatait nem csak félévzárásra ajánljuk.

„Hálás vagyok, hogy az anyaság miatt nem kellett lemondanom a hivatásomról, csak későbbre került annak az ideje, hogy hangsúlyt kapjon az életemben. Visszanézve látom Isten szabályos vezetését, ő hozta a harmóniát a szakmai utamba is. Számomra fontos volt, hogy mindig az igére támaszkodva hoztam döntéseket, de a körülmények is megfelelően alakultak a számomra. A Pécsi Tudományegyetemen először akkor indult gyógypedagógus-, logopédusképzés, amikor elkezdtem gondolkodni a pályamódosításról.
Családi jelmondatunk: „jelen lenni” – egymás és Isten számára. Ez volt a titka annak, hogy rá tudtam állni az Ő időzítésére, mert Ő tudta, mikor minek van helye az életemben.”

Kátoli Veronika a MEIXNER EGYMI-n belül az utazó ellátásban végez gyógypedagógiai habilitációt és logopédiai fejlesztést a következő baranyai falvak integráló intézményeiben: Babarc, Szajk, Szederkény, Versend, Olasz.

Huszonöt éve él házasságban. Férjével, Gáborral együtt öt gyermeket nevelnek egy Mohács melletti kis faluban. A Szekszárdi Református Gyülekezet tagjai, a Bibliai Házassággondozó Szolgálat szolgálattevője.

A teljes interjút itt találjátok:

https://www.parokia.hu/v/jok-ugy-ahogy-vannak-es-isten-terveben-potolhatatlan-helyuk-van

Képek fottása: Parokia.hu

Mózes Áron zsinati kitüntetést kapott

Szeretettel ajánljuk figyelmetekbe a reformatus.hu-n megjelent interjút Áronnal, akinek mindennapi munkája nem mindennapi, figyelmet érdemel. Hála és dicsőség Istennek érte és öröm, hogy a csapatunk tagja lehet.

Tízéves vezetői munkája után egyedi elismerésben részesült a Wáli István Református Cigány Szakkollégium igazgatója, aki pályája során rengeteg roma fiatal útját egyengette. Mózes Áron büszkén tekint vissza az elmúlt időszakban elvégzett munkájára, akivel küldetéstudatról és lelki háttérről is beszélgettünk.

https://reformatus.hu/misszio/hirek/mi-nem-egy-rendszerszintu-problemaval-foglalkozunk-hanem-egyenekkel

Képek forrása: reformatus.hu